Tayvan’da iktidar yerel seçimi kaybetti

Ana Sayfa » Genel » Tayvan’da iktidar yerel seçimi kaybetti

Tayvan’da dün gerçekleştirilen yerel seçimlerde büyük bir yenilgi yaşayan iktidardaki Demokratik İlerici Parti (DPP), buna sebep olarak Çin’in gittikçe büyüyen ekonomik ve siyasi baskılarını gösterdi.

Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen’in partisi DPP’nin, 20 yıldır yönetimlerinde olan Kaohsiung kentini bile milliyetçi KMT partisine kaptırdığı belirtildi.22 vilayetin 15’ini KMT 6’sını  DPP alırken Taipei şehrini ise mevcut belediye başkanı Ko Wen-Jo bağımsız olarak yeniden kazandı.

Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen istifa etti

Tsai DPP genel başkanlığından istifa etti, istifasının hükümet üzerinde doğrudan bir etkisi olmayacaktır. Seçimden sonra Cumartesi günü geç saatlerde DPP genel merkezindeki kısa bir basın toplantısında konuşan Tsai, Başbakan William Lai’nin istifasını reddettiğini ve reform gündemine devam etmesini istediğini söyledi.
Tsai şöyle dedi: “Bugün demokrasi bize bir ders verdi. Halkın yüksek beklentilerini araştırmalı ve kabul etmeliyiz.”
Belediye başkanları ve binlerce yerel makam seçimleri, Tayvan’ın Çin’in bir parçası olduğu yönündeki iddiasını desteklemeyi reddettiği için, 2 yıllık Tsai yönetimi için önemli bir sınav olarak görülüyor.

Öte yandan dün ülkede eşcinsel evliliğin yasalaşması gibi konularda referandum gerçekleştirildi. Referandumda halka sorulan bir diğer soru da ülkenin 2020 olimpiyat oyunlarına hangi isimle katılacağıydı. Resmi olarak Çin’in kabul ettiği ‘Chinese Taipei’ ismini kullanan ülkede halka ‘Tayvan’ isminin kullanılması konusunda danışılırken, bu iki soruyu Tayvan halkı kabul etmedi.

 

 

Tayvan’da iktidar yerel seçimi kaybetti - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Ethem Menderes’in Tayvan Ziyareti  Adnan Menderes’in Tayvan Ziyareti Tayvan meclisinde koltuklar havada uçuştu! Çin’in askeri faaliyetleri Tayvan’ı korkuttu 2017 “Tayvan Bursu” ve “Tayvan Çin Dili Eğitimi Bursu(HES)” Sonuçları Açıklandı ABD’den Tayvan’a 1,3 milyar dolarlık silah satışı Asya’nın tatil adası:Tayvan 15 Temmuz Şehitleri Tayvan’da Anıldı

FACEBOOK'TA BİZ

Tayvan’da yaşayan Türklerin Portalına Hoşgeldiniz. www.tayvan.org

Tayvan - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: