Tayvan, uzun vadeli yatırım planını devreye sokarak gelişmiş silah sistemleri edinmeyi planlıyor

Ana Sayfa » Genel » Tayvan, uzun vadeli yatırım planını devreye sokarak gelişmiş silah sistemleri edinmeyi planlıyor

Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, olası bir Çin saldırısına karşı, daha güçlü ve daha caydırıcı silahlara sahip olmak adına böylesi bir kararlılık gösterilerek, Çin’in “gergin kaslarına” karşı harekete geçileceği bildirildi.

 

 

Doğrudan bilgi sahibi olan iki yetkilinin Reuters ajansına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen’in liderlik ettiği sol eğilimli Demokratik Terakkiperver Partisi, 2025’e kadarki harcama planlarının detayları üzerinde çalışıyor.

Tsai Ing-wen ve ekibi düzenli olarak üst düzey askeri yetkililerle buluşarak eğitimsel ve teçhizatlanma konularındaki yeni yatırımlar konusunda baskı yapıyor.

Tayvan Ulusal Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamalara göre, acil öncelik olarak yeni füzeler, dronelar, elektronik savaş sistemleri savaş uçakları ve balistik füze savunma sistemleri sıralanmış bulunuyor.

Sekiz adet denizaltı inşası gibi bazı silahların ülke içerisinde üretilmesinin planlanmasına karşın, yetkililer, gelişmiş silah kabiliyetleri arayışının Tayvan’ı ABD ile taze anlaşmalara yönlendirebileceğini belirtti.

Bu arayışın ise Pekin ve Washington yönetimlerinin arasının daha da açılmasına sebep olacağı ifade ediliyor.

Asya güvenlik meseleleri üzerine çalışmalar yürüten ABD merkezli Proje 2049 Enstitüsü araştırmacılarından Ian Easton, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Çin’in Tayvan’ın elinde olmasından hoşlanmayacağı üç silah varsa, bunlar denizaltı, savaş uçakları ve balistik füze savunmasıdır. Tayvan da akıllılık yaparak bu üç alana yatırımlarını artırıyor.” dedi.

STAR

Tayvan, uzun vadeli yatırım planını devreye sokarak gelişmiş silah sistemleri edinmeyi planlıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Tayvan Ulusal Uzay Organizasyonu, ABD’nin California eyaletinden yeryüzü gözlem uydusu fırlattı Tayvan, Keşif Filosu İçin Seri Üretime Geçiyor Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen Ramazan Bayramı Mesajı Yayınladı Tayvan’da deprem! Asya kaplanı Tayvan’dan Türkiye’ye “ekonomik iş birliği” çağrısı Tayvan’da elektrik kesintisinin faturası ağır oldu

FACEBOOK'TA BİZ

Tayvan’da yaşayan Türklerin Portalına Hoşgeldiniz. www.tayvan.org

Tayvan - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: