Tayvan’da elektrik kesintisinin faturası ağır oldu

Ana Sayfa » DİĞER » Tayvan’da elektrik kesintisinin faturası ağır oldu
 Elektrikler kesildi, Tayvan Ekonomi Bakanı istifa etti 

Tayvan Ekonomi Bakanı Lee Chih-kung’un ülkede yaşanan elektrik kesintisinin milyonlarca evi elektriksiz bırakması üzerine istifa etti.

Tayvan’da ülke genelinde birkaç saatliğine kesilen elektrikler, Ekonomi Bakanı’nın istifasına, Cumhurbaşkanı’nın da özür dilemesine yol açtı.

Tayvan hükümeti bugün yaptığı açıklamada, Tayvan Ekonomi Bakanı Lee Chih-kung’un ülkede yaşanan elektrik kesintisinin yaklaşık 8,5 milyon haneden 6,68 milyonunu etkilemesi üzerine istifa ettiğini duyurdu.

Halktan özür dileyerek hataya neden olan kişinin cezalandırılacağını bildiren Ekonomi Bakanı Lee Chih-kung’un yerine görevi geçici olarak Dışişleri Bakan yardımcısı Shen Jong-chin yürütecek.

Tayvan’da elektrik kesintisinin Taoyuan kentindeki elektrik santraline gaz tedariğinin insan hatası nedeniyle kesilmesi nedeniyle yaşandığı kaydedildi. Ülkenin başkenti Taipei’de en az 27 bin asansörde kalma vakası rapor edildi. Elektrik kesintisi saat 6 p.m ile 9.40 p.m. arasında kademeli olarak giderildi.

Tayvan’da salı akşamı birkaç saatliğine kesilen elektriklerin faturası ağır oldu. Ada genelinde 6,68 milyon haneyi elektriksiz bırakan; evleri, ofisleri, alışveriş merkezlerini ve trafik ışıklarını karanlığa gömen kesinti yüzünden Tayvan Ekonomi Bakanı Lee Çih-kung istifa etti.

Yaklaşık 23 milyon nufusa sahip ülkedeki en büyük doğalgaz tesisi olan Tatan Enerji Santrali’ndeki jeneratör arızasından kaynaklanan elektrik kesintisinin “yapısal problemler” nedeniyle gerçekleştiği ve teçihizatın değişimi sırasında da bir insan hatası meydana geldiği açıklandı.

Enerji tedarikinden sorumlu bakanlıktaki görevini bıraktığını açıklarken özür de dileyen Lee, hatayı yapan kişinin cezalandırılacağını söyledi.

Soruşturma başlatıldı

Yaşanan krizle ilgili bir özür de Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai İng-ven’den geldi. Tsai, “Yaşanan rahatsızlık ve sebep olunan sıkıntı nedeniyle yönetim adına içtenlik özür diliyorum. Böyle bir şey olmamalıydı” açıklamasında bulundu.

Taiwan und 228 Vergangenheitsbewältigung (Klaus Bardenhagen)Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai

Tsai, ülkenin “kırılgan güç kaynağı sistemlerinin” de gözden geçirilmesi için de talimat verdi.

Tayvan hükümeti ise olaya ilişkin soruşturma başlattığını duyurdu.

Salı günkü kesinti, Tayvan’da 1999 yılındaki Jiji depreminden bu yana yaşanan en büyük elektrik kesintisi olarak kayıtlara geçti.

Tayvan’da elektrik kesintisinin faturası ağır oldu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Ethem Menderes’in Tayvan Ziyareti  Adnan Menderes’in Tayvan Ziyareti Fetöcü Hainlerden Film gibi ajitasyon Çin’in askeri faaliyetleri Tayvan’ı korkuttu Panama Tayvan’la diplomatik ilişkisini kesti Tayvan’dan Qualcomm’a 774 milyon dolarlık ceza Trene Binmek İçin Acele Edince Canından Oldu Oolong Çayı Kan Şekerini düşürüyor, Hızla Zayıflatıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Tayvan’da yaşayan Türklerin Portalına Hoşgeldiniz. www.tayvan.org

Tayvan - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: