Asya’da bir sigorta cenneti TAYVAN

Ana Sayfa » Genel » Asya’da bir sigorta cenneti TAYVAN

 

Asya’nın devi Çin’in yanında küçük bir ada devleti olan Tayvan, sigorta alanında sadece Asya’ya değil, tüm dünyaya örnek oluyor. %19 ile dünyada en yüksek sigorta penatrasyona sahip olan Tayvan’da özellikle hayat sigortalarına ilgi her geçen gün daha da artıyor.

Çin açıklarındaki ada devleti Tayvan’ın dünya sigortacılığında önemli bir konumu bulunuyor. Tayvan neredeyse %20’ye varan (%18.97) sigorta penetrasyonu oranıyla, dünyada (özel durumlar dışında) sigorta penetrasyonu en yüksek olan ülke konumunda. Ülkenin sigorta prim üretiminin ülke GSYİH’sine oranını gösteren sigorta penetrasyonunun bu derece yüksek olması, Tayvan’da sigorta ürünlerinin halk arasında ne kadar popüler olduğunun da bir göstergesi.

İLGİ ‘HAYAT’TAN GELİYOR
Ülkede bu kadar yüksek penetrasyona sahip sigortacılıkta prim üretiminin çok büyük bir kısmı -gelişmekte olan sigorta pazarlarında tipik olarak görüldüğü gibi- hayat sigortalarından geliyor. Hayat dışında 16.5 milyar dolar prim üreten Tayvan sigorta sektörü, hayatta 80 milyar dolara yakın üretim yapıyor.
Özellikle, yaşlanan Tayvan nüfusu için hayat sigortaları büyük önem teşkil ediyor. Devlet ve şirketler tarafından sağlanan emeklilik olanakları halk tarafından yeterli görülmediği için, emeklilik dönemlerinde rahat etmek isteyen halk birikim ve yıllık birikim (anuite) sigortalarına büyük ilgi gösteriyor.
Sigortaya ilginin bu denli büyük olmasının bir diğer nedeni ise Tayvan’da finansal likiditenin çok yüksek seviyelerde olması. Bankalardaki faizin çok düşük olması nedeniyle, halk birikimlerini çekerek daha yüksek getirili sigorta ürünlerine yatırım yapabiliyor. Aynı zamanda, bankalar da komisyon geliri elde etmek istedikleri için sigorta ürünleri satma konusunda iştahlılar. Ülkede bankasürans kanalı son dönemde hızlı bir şekilde büyüme gösteriyor.

YAŞLANDIKÇA BÜYÜYOR
Son derece olgunlaşmış olmasına karşın Tayvan sigorta sektörünün önümüzdeki dönemde de güçlü bir şekilde büyümeye devam etmesi bekleniyor. 2009-2014 döneminde yıllık ortalama %6.6 büyüyen Tayvan hayat sigortacılığının güçlü bir düzenleyici çerçevenin varlığı, hızla yaşlanan nüfus ve ekonomik reform hareketleri nedeniyle bu büyümesini önümüzdeki dönemde de devam ettireceği düşünülüyor.
Tayvan’da ortalama yaşam süresi 2009’da 79.1 yıl olurken, günümüzde 80.2 yıla çıkmış durumda. Ülke demografisindeki bu değişim, kamu emeklilik sistemlerinin, halkın ihtiyaçlarını yeterince karşılayamamasına neden oluyor. Bu durum da, emekliliklerini garantiye almak isteyen vatandaşların hayat sigortalarına yoğun bir şekilde ilgi göstermesine neden oluyor.
Tayvan aynı zamanda 2009 yılında finansal ekonomik kriz nedeniyle yaşadığı %5.6 seviyesindeki küçülmeden toparlanmayı başarmış gözüküyor. Bu yıl %2 civarında büyümesi beklenen Tayvan ekonomisinin günümüzdeki büyüklüğü 505 milyar dolara ulaşmış durumda. IMF tahminlerine göre, Tayvan’ın ekonomik büyümesinin yakın bir zamanda Hong Kong ve Singapur ekonomisinin büyüme hızını yakalaması ve geçmesi bekleniyor. İstikrarlı ekonomik büyüme ve kişisel birikim trendlerinin artması hayat sigortalarını daha da büyütebilir.

PİYASAYA ‘HAYAT’ VERİYOR
Tayvan’da özellikle bazı düzenlemeler hayat sigortalarının büyümesine zemin oluşturuyor. Örnek olarak, 2014 yılında ülke çağında uygulamaya giren bir düzenleme (bizdeki OKS ile benzerlik gösteriyor), 200’den fazla işçi çalıştıran kurumların, ilgili sendikalarla ortak olarak bir anuite programı seçmek için anlaşması gerektiğini söylüyor. Eğer iş kolunda faaliyet gösteren bir sendika bulunmuyorsa, kararı Çalışma Bakanlığı veriyor. Bu da özel sigorta şirketlerinin büyümesi için önemli bir fırsat teşkil ediyor. Yine 2014 yılında devreye giren başka bir uygulama ile Tayvan sigorta müşterileri birikim yaptıkları hayat sigortalarından, anuite gibi sigortalara fark ödemeden kolayca geçiş yapabiliyor.

SÜRGÜNDE BİR HÜKÜMET
2. Dünya Savaşı sırasında Çin’de gerçekleşen devrim sonrası eski hükümet yakındaki Tayvan adasına kaçıyor ve günümüzde Tayvan olarak bilinen ülke böylece kurulmuş oluyor. 1971 yılına kadar Birleşmiş Milletler’de Çin adını temsil eden Tayvan’ın kendi dillerindeki resmi adı da “Çin Cumhuriyeti.”

SAYILARLA TAYVAN
Nüfus: 23.4 milyon
GSYİH: 505 milyar $
Kişi Başı GSYİH: 22 bin 500 $
Prim Üretimi: 96 milyar $
Hayat: 79 milyar 600 milyon $
Hayat Dışı: 16 milyar 400 milyon $
Dünya Sigortacılığındaki payı: %2.11
Kişi Başı Prim:  4 bin 100 $
Hayat: 3 bin 400 $
Hayat Dışı: 700 $
Sigortacılığın GSYİH’deki payı: %18.97
Hayat: %15.74
Hayat Dışı: %3.23

Asya’da bir sigorta cenneti TAYVAN - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Ethem Menderes’in Tayvan Ziyareti  Adnan Menderes’in Tayvan Ziyareti Tayvan’da göçmen işçiler kölelik koşullarını protesto etmek için yürüdü Çin’den, savaş gemisini Tayvan Boğazı’ndan geçiren ABD’ye sert tepki OYAK Çimento’ya Tayvanlılar ortak oldu Qualcomm, Tayvan’la anlaştı: 774 milyon dolarlık cezayı ödemeyecek Çin yanlısı muhalefet Tayvan meclisini işgal etti Tayvan 2. çeyrekte beklentiye paralel büyüdü

FACEBOOK'TA BİZ

Tayvan’da yaşayan Türklerin Portalına Hoşgeldiniz. www.tayvan.org

Tayvan - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: