Tayvan’ın Tütsü Yakılmasını Sınırlama Girişimi Protesto Edildi

Ana Sayfa » FOTO GALERİ » Tayvan’ın Tütsü Yakılmasını Sınırlama Girişimi Protesto Edildi

Tayvan’ın dini törenlerde tütsü ve kağıt para yakılmasını sınırlama girişimi, en az 10 bin kişi tarafından protesto edildi.

 

Tayvan’ın dini törenlerde tütsü ve kağıt para yakılmasını sınırlama girişimi, en az 10 bin kişi tarafından protesto edildi.

BBC’de yer alan habere göre, Taipei yönetiminin “hava kirliliğiyle mücadele” kapsamında dini törenlerde tütsü, maytap ve kağıt para yakılmasını sınırlama girişimini protesto etmek amacıyla aralarında 100 tapınaktan temsilcilerin de bulunduğu 10 bin kişinin katılımıyla yürüyüş düzenlendi.


Başkent Taipei’deki yürüyüşe katılan Taoistlerden 34 yaşındaki Joyce Wu, yönetimin girişimine ilişkin, “Tanrılar, bizim ibadetimizi ancak tütsü yakarsak hissedebilir. Ben köyde büyüdüm. Nasıl oluyor da hasta değil sağlıklıyım? Bence araba ve fabrikalar hava kirliliğinin asıl sebebi.” dedi.

Taipei yönetiminden yapılan açıklamada ise hava kirliliğinin azaltılması amacıyla bu ritüellerin yasaklanmayacağını fakat gerekli önlemlerin alınması gerektiği belirtilmişti.

Geçen yıl 9 günlük hac döneminde yapılan ölçümlerde, Taipei’de hava kirliliği konsantrasyonlarının Dünya Sağlık Örgütü’nün emniyet seviyelerini 60 kez aştığı tespit edilmişti.

Tayvan’ın Çevre Koruma Dairesine göre, Tayvan’da yılda 240.000 metrik ton altın kağıdı ve 3.000 ton tütsü yakılıyor ve bunun sonucu olarak 20.000 araca eşdeğer bir hava kirliliği oluşuyor.En son rakamlara göre Tayvan’da 8 milyon otomobil ve 14 milyon scooter bulunmakta, bazı Taoist rahipler hava kirliliğinin ana nedeninin katı yakıtlarla çalışan ulaşım araçları olduğu görüşünü savunuyorlar.

Gerçekten de, kirliliğin ana nedenleri fabrika bacaları, inşaat endüstrisi ve araç emisyonları (scooter) % 30’luk büyük bir oranda. Tütsülerin neden olduğu hava kirliliği gerçekten okyanusta bir kaşık su.

Çevre Koruma İdaresi Bakanı Lee Ying-yuan, Pazar günü Longshan Tapınağını ziyaret ederek hükümetin yalnızca tütsü ve kağıt paranın yakılmasında bir azalmaya teşvik etmek istediğini vurguladı.

Aslında, üç yıl önce tütsü ve kağıt paranın yakılmasını yasaklayan Taipei’deki Hsing Tian Kong (行 天宮) tapınağının sözcüsü Li Chu-hua, CNA ile geniş çapta aktarılan bir röportajda, neredeyse İbadet edenlerin yüzde 90’ı tapınaktaki atmosferi iyileştirmek istiyorlar dedi.

Tayvan’ın Tütsü Yakılmasını Sınırlama Girişimi Protesto Edildi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Ethem Menderes’in Tayvan Ziyareti  Adnan Menderes’in Tayvan Ziyareti Tayvan, Yilan’daki ilk jeotermal enerji santrali üzerinde ilerleme kaydetti Çöp Kutuları Yok Ama Halkı Tam Bir Zeka Küpü! Tayvan’la İlgili Çoğunuzun Aşina Olmadığı 16 Enteresan Bilgi TSMC Yeni Fabrikasını Tayvan Topraklarında Kuruyor Korkutan kaza Taipei Seferini yapacak olan THY uçağının kuyruğu yırtıldı TAYVAN’DAN ENSAR VAKFI ÖĞRENCİLERİNE BİLGİSAYAR DESTEĞİ Dünyayı Geziyorum Tayvan’da 2!!!

FACEBOOK'TA BİZ

Tayvan’da yaşayan Türklerin Portalına Hoşgeldiniz. www.tayvan.org

Tayvan - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: