Qualcomm, Tayvan’la anlaştı: 774 milyon dolarlık cezayı ödemeyecek

Ana Sayfa » GÜNCEL » Qualcomm, Tayvan’la anlaştı: 774 milyon dolarlık cezayı ödemeyecek
ABD’li çip üreticisi Qualcomm, Tayvan’da rekabet kurallarına aykırı faaliyetler gösterdiği için 774 milyon dolarlık cezaya çaprtırılmıştı. Yetkililerle masaya oturan şirket ülkeye yatırım yapacak.

5 yıl yakından takip edilecek

Tayvan Adil Ticaret Komisyonu ile anlaşma imzalayarak temziye taşıdığı davasından da feragat eden Qaulcomm, ödediği 93 milyon dolar dışında herhangi bir ceza ödemesi yapmayacak. Buna karşılık şirket 5G başta olmak üzere hükümetle iş birliği yapacak ve ülkedeki yatırımlarını artıracak. Bu kapsamda Tayvan’da yeni üretim ve mühendislik birimlerinin de açılması gerekiyor.
Tabi anlaşmada yer alan tüm bu şartlar Qualcomm’un geçmiş yıllarda yaptığı rekabet kurallarına aykırı faaliyetlerinin görmezden gelindiği anlamına gelmiyor. Şirket önümüzdeki 5 yıl boyunca Adil Ticaret Komisyonu tarafından yakından takip edilecek. Komisyon, Qualcomm’un geçmiş yıllardaki faaliyetlerini tekrarlayıp tekrarlamadığı hakkında rapor tutacak.
Halihazırda ABD ve Avrupa Birliği tarafından da kendisine dava açılan Qualcomm, kendisinden ürün satın alan akıllı telefon üreticilerini zor durumda bırakmıştı. Kendisinden ürün satın alan şirketlere, rakip firmalardan ürün satın almaması yönünde baskı uygulayan Qualcomm, rakip firmadan ürün alanlara ise lisans anlaşmalarında zorluk çıkarmıştı. Buna ek olarak şirketin, bir ürünü lisanslamak için o ürüne ek olarak ekstra ürünlerin de satın alınmasını istediği belirtiliyor.

Qualcomm, Tayvan’la anlaştı: 774 milyon dolarlık cezayı ödemeyecek - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Taipei Türk Ticaret Ofisi Temsilciliğine Muhammed Berdibek Atandı Tayvan’da “samuray” kılıcı ile saldırı Tayvan, uzun vadeli yatırım planını devreye sokarak gelişmiş silah sistemleri edinmeyi planlıyor Turkish Cargo’ya ait Boeing 777F tipi kargo uçağı, Taipei havalimanında böyle karşılandı Tayvan liderinden Müslümanlara övgü Çöp Kutuları Yok Ama Halkı Tam Bir Zeka Küpü! Tayvan’la İlgili Çoğunuzun Aşina Olmadığı 16 Enteresan Bilgi Tayvan Müslümanları; Büyüyen küçük bir cemaat

FACEBOOK'TA BİZ

Tayvan’da yaşayan Türklerin Portalına Hoşgeldiniz. www.tayvan.org

Tayvan - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: