OYAK Çimento’ya Tayvanlılar ortak oldu

Ana Sayfa » Genel » OYAK Çimento’ya Tayvanlılar ortak oldu

Birleşme ve satın alma işlemlerinin oldukça yavaşladığı 2018’in son çeyreği güzel haberle başladı. Oyak, yüzde 100’üne sahip olduğu Oyak Çimento’nun yüzde 40’ını Tayvanlı TCC’ye 640 milyon dolara sattı. Oyak Çimento bu satışın hemen ardından 700 milyon Euro’ya Brezilyalı çimento devi Intercement’in Portekiz ve Cape Verde’deki üç fabrikasını satın aldı.

UZAK Doğu’nun en büyük çimento üreticilerinden Taiwan Cement Corporation (TCC) ve Oyak Grubu, uluslararası çimento pazarında güçlerini birleştirme hedefi doğrultusunda bir ortaklık kurdu. Bu ortaklık sonucunda Oyak, yüzde 100 oranında sahibi olduğu Oyak Çimento AŞ hisselerinin yüzde 40’ını toplam 1.6 milyar dolar değerleme üzerinden 640 milyon dolar bedelle sattı. OYAK ve TCC bu işbirliğiyle bölge ve dünyada yeni pazarlara açılmayı hedefliyor.

Oyak’ın ikinci hamlesi ise Reuters’in haberine göre 700 milyon Euro’ya Brezilyalı çimento devi Intercement’in Portekiz ve Cape Verde’deki çimento fabrikaları ve diğer varlıklarını alması oldu. Satılan varlıklar Intercement ve Cimpor adları altında faaliyet gösteren üç entegre çimento fabrikası, iki öğütme tesisi ve diğer varlıkları kapsıyor.

Tesislerin üretim kapasitesi yıllık 9.1 milyon ton çimento düzeyinde. Brezilyalı holding şirketi Carago Correa’ya ait olan Intercement’in açıklamasında, “Bu işlem Intercement ve Cimpor’un Brezilya başta olmak üzere Güney Amerika’daki zorlu piyasa koşulları nedeniyle daha önce başlattığı borç azaltma çalışmalarının bir parçasıdır” denildi.

Oyak Çimento bünyesinde Aslan Çimento, Adana Çimento, Bolu Çimento, Mardin Çimento, Ünye Çimento, Denizli Çimento ve Oyak Beton Sanayi bulunuyor. Açıklamanın ardından Oyak Çimento Grubu iştirakleri ilk işlemlerde sert yükseliş kaydetti. Adana Çimento, Bolu Çimento,Mardin Çimento, Ünye Çimento ve Aslan Çimento hisselerinde yüzde 1 ile yüzde 15’e varan yükselişler yaşandı.

YENİ PAZARLAR

Oyak’tan yapılan açıklamada, ortaklığın Oyak’ın dünyaya açılma vizyonunun bir yansıması olduğu belirtilerek, bu işbirliği ile bölgede ve dünyada yeni pazarlara açılmanın hedeflendiği ifade edildi. İşbirliğinin yurtdışı piyasaların Türkiye ekonomisine duyulan güvenin bir göstergesi olduğunu belirten Oyak Genel Müdürü Süleyman Savaş Erdem, “Oyak ve TCC arasında tesis edilen iş birliğinin önümüzdeki dönemde uluslararası arenada büyüme hedeflerimize ve ülke menfaatlerimize uygun olarak gerek çimento gerekse diğer iş kollarında yapılacak yatırımlara olumlu katkı sağlamasını bekliyoruz.

Oyak bir dünya markası olma hedefi yolunda atılımlarına devam edecek” dedi. Satın almaya ilişkin ise Erdem, “Büyüme stratejilerimiz doğrultusunda ülkemizde ve dünyada yatırımlarımızı sürdürecek, üyelerimize sürdürülebilir nema sağlamak adına Türkiye’de ve dünyada fırsat olarak gördüğümüz adımları atmaya devam edeceğiz” dedi.

Çin’de doymaya yakın olan pazarın artık stratejik beklentilerini karşılamadığını belirten TCC Yönetim Kurulu Başkanı Nelson Chang de, Türkiye gibi stratejik önemdeki bir ülkede Oyak ile işbirliğinin çok büyük bir fırsat olduğunu ve TCC’nin Asya pazarı dışına açılması adına öncü bir adım olacağını söyledi.

ÇİN’İN EN BÜYÜK ÜRETİCİLERİNDEN

AÇIKLAMADA yer alan bilgiye göre, 1946 yılında Taipei Tayvan’da kurulan TCC, 1954 yılında özelleştirildi. Şirketin turizm ve sağlık sektörü başta olmak üzere enerji ve kimyevi alanlarında da yatırımları bulunuyor. Tayvan’da 11, Çin’de ise 65 milyon ton çimento üretim kapasitesi olan şirket 2017’de 3.2 milyar dolar hasılat gerçekleştirdi. 23 adet fabrikası bulunan TCC, Çin’in en büyük üreticileri arasında.

OYAK Çimento’ya Tayvanlılar ortak oldu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Ethem Menderes’in Tayvan Ziyareti  Adnan Menderes’in Tayvan Ziyareti Tayvan’da iftar! Tayvan’da kuş gribi sona erdi Tayvan’daki orman otobüsüne gezginlerden yoğun ilgi Apple, Tayvan’daki ilk satış mağazasını açıyor Çin yanlısı muhalefet Tayvan meclisini işgal etti Tayvan’ın Tütsü Yakılmasını Sınırlama Girişimi Protesto Edildi

FACEBOOK'TA BİZ

Tayvan’da yaşayan Türklerin Portalına Hoşgeldiniz. www.tayvan.org

Tayvan - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: