iPhone 8 Tayvanlı çip üreticisini ihya etti

Ana Sayfa » DİĞER » iPhone 8 Tayvanlı çip üreticisini ihya etti

TSMC’nin yönetim kurulu başkanı Apple Inc’in yeni iPhone’una yönelik beklenen talep sayesinde milyarder oldu.

Dünyanın en büyük çip üreticisinin yönetim kurulu başkanı Apple Inc’in yeni iPhone’una yönelik beklenen talep sayesinde milyarder oldu.


Blooomerg’te yer alan haberde, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co’nun (TSMC) hisselerinin yüzde 27 oranında değerlenerek, şirketin kurucusu ve aynı zamanda yönetim kurulu başkanı 86 yaşındaki Morris Chang’in şahsi servetinde 1 milyar dolarlık bir artış sağladığı kaydedildi. Bu değerlemedeki artış yakında piyasaya çıkacak olan iPhone’un satış gelirine yönelik iyimserlik ve aynı zamanda, yüksek performanslı bilişim ve Nesnelerin İnterneti’nin işlemcilere olan talebi artırması beklentisinden kaynaklanıyor.

TSMC’nin piyasa değeri 183 milyar dolara yükselerek, Tayvan borsasındaki en değerli şirket unvanını aldı. iPhone’un montajcısı Foxconn Technology Group’a ait Hon Hai Precision Industry Co, borsadaki en değerli ikinci şirket olup, değeri geçen yıl yüzde 52 oranında artışla 66 milyon dolara yükseldi.

Chang TSMC’yi 1987 yılında Tayvan hükümetinin desteğiyle kurdu. Hükümet halen şirkette yüzde 6,4’lük hisseye sahip olan Ulusal Kalkınma Fonu aracılığıyla şirketin en büyük hissedarı konumunda.

MIT ve Stanford Üniversitesi mezunu olan Morris Chang kariyerinin büyük bir bölümünü Texas Instruments Inc’de çalışarak geçirdi; 50’li yaşların ortalarında TSMC’yi kurdu; TSMC müşterilerinin tasarımları doğrultusunda çip üreten ilk yarıiletken kuruluşudur.

iPhone 8 Tayvanlı çip üreticisini ihya etti - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Oolong Çayı Kan Şekerini düşürüyor, Hızla Zayıflatıyor Çin’den, savaş gemisini Tayvan Boğazı’ndan geçiren ABD’ye sert tepki Tayvan, Yilan’daki ilk jeotermal enerji santrali üzerinde ilerleme kaydetti Tayvan’da “samuray” kılıcı ile saldırı 2018 yılı Tayvan Bursu başvuruları başlamıştır! Çin’in uçak gemisi sınırı aştı Tayvan teyakkuza geçti

FACEBOOK'TA BİZ

Tayvan’da yaşayan Türklerin Portalına Hoşgeldiniz. www.tayvan.org

Tayvan - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: