Bir ülke daha Tayvan’la ilişkiye son verdi

Ana Sayfa » Genel » Bir ülke daha Tayvan’la ilişkiye son verdi

Latin Amerika ülkesi Dominik Cumhuriyeti’nin, Tayvan ile bağını keserek Çin Halk Cumhuriyeti ile diplomatik ilişki tesis ettiği açıklandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Devlet Müşaviri ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Dominik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Miguel Vargas’ın Pekin’de bir araya gelerek, iki ülke arasında diplomatik ilişki tesisini ilan eden ortak tebliğ metni imzaladıklarını duyurdu.

“Dominik Cumhuriyeti, dünyada sadece Çin Halk Cumhuriyeti devletinin temsil ettiği tek Çin’i tanımaktadır ve Tayvan da Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır” ifadesinin yer aldığı tebliğ metninde, Dominik Cumhuriyeti hükümetinin Tayvan ile olan diplomatik ilişkisine son verdiği belirtildi.Metinde ayrıca, ‘iki ülke halklarının ortak çıkarları ve arzuları doğrultusunda birbirlerini tanımaya ve karşılıklı büyükelçilikler düzeyinde diplomatik ilişki kurmaya karar verdikleri’ vurgulandı.

TAYVAN: DOLAR DİPLOMASİSİNİ KULLANIYORLAR

Öte yandan Tayvan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Santo Domingo yönetiminin kendileriyle diplomatik ilişkisini sonlandırarak Çin’i tanıma kararına tepki gösterildi. “Çin’in, Tayvan’ın diplomatik müttefiklerini elinden almak için dolar diplomasisini kullanma ve ağır metodlar yoluyla Tayvan’ın uluslararası varlığını baskılama yönünde aldığı kararları kınıyoruz” ifadesi kullanılan açıklamada, “Çin’in dış politikasındaki bu girişimlerinin, Tayvan Boğazı’nın iki yakası (Çin Ana Karası ve Tayvan) arasındaki karşılıklı güveni sarsabileceği ve Tayvan halkını kendisine karşı kışkırtabileceği” savunuldu.

Açıklamada ayrıca, “Tayvan hükümeti, Çin’in baskılarına boyun eğmeyecek ve diplomatlarımız, ulusumuzun haysiyeti ve haklarını korumak için mücadele etmeyi sürdürecek” vurgusu yapıldı.

 Panama da geçen yıl Tayvan ile diplomatik ilişkilerini keserek, Çin’i tanıdığını açıklamıştı. Dominik Cumhuriyeti’nin bağını kesmesiyle Tayvan’ı tanıyan ülke sayısı 19’a geriledi.Çin’de 1949’da Mao Zedong’un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet üyeleri, Tayvan’a kaçarak adada bağımsızlık ilan etmiş ve Tayvan’ı kurmuştu. Ancak Çin, Tayvan’ın bağımsızlığını kabul etmemiş ve bu adanın kendi eyaleti olduğunu savunmuştu.

Bir ülke daha Tayvan’la ilişkiye son verdi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Ethem Menderes’in Tayvan Ziyareti  Adnan Menderes’in Tayvan Ziyareti Tayvan’da deprem! Sürücüsüz otobüs Tayvan’da yollara çıktı Tayvan liderinden Müslümanlara övgü MÜSİAD Tayvan Temsilciliğinden  iftar yemeği Asya’nın tatil adası:Tayvan Apple, Tayvan’daki ilk satış mağazasını açıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Tayvan’da yaşayan Türklerin Portalına Hoşgeldiniz. www.tayvan.org

Tayvan - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: