Asya’nın tatil adası:Tayvan

Ana Sayfa » FOTO GALERİ » Asya’nın tatil adası:Tayvan
Asya’nın tatil adası: Tayvan

Türkiye’den kilometrelerce uzaktask Tayvan gezginler için farklı bir rota olmasıyla öne çıkıyor. Adada pek çok tarihi ve turistik yer bulunuyor. İşte Tayvan’a gidip başkent Taipei’den başlayarak kırsal kesime kadar gezen turizm yazarı Eda Özsoy’un izlenimleri…

Büyük Okyanus’un küçük adası: Tayvan, Asya’nın doğusunda Pasifik Okyanusukıyılarında yer alıyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nin hemen yanına konuşlanmış. Konya kadar yüzölçümü olan küçük bir ada. Hatta Çin’in yazlık küçük bir adası gibi gözüküyor uzaktan…

Mütevazı bir yaşam sürülüyor: Toplam 24 milyonluk nüfusu, 1990’lı yıllardan bugüne hiç değişmemiş. Bu arada 28 bin dolar olan kişi başı gelirin yansımasını, adada görme şansınız yok. Taipei’nin gelişmiş ticaret merkezleri ve plazaları haricinde her yerde mütevazı bir yaşam sürülüyor.

Bilgi işlem onlardan soruluyor: Tayvanlılar, bilgi işlem konusunda uçup gitmişler. Dünyadaki bilgisayar çipleri burada üretiliyor.

Güvenli: Tayvan, bir turistin kaybolmadan rahat rahat gezebileceği güvenli bir ülke.

Görülecek yer çok: Uzakdoğu’nun Batı’ya açılan yüzü kabul ediliyor. Ülkede New York’u andıran yüksek plazalar, dev alışveriş merkezleri ve pek çok alternatif yeme içme mekanları var.


Tayvan’da Mandarin Çincesi konuşuluyor. Büyükşehirler dışında İngilizce bilen Tayvanlıya rastlamak zor. Özellikle taksiciler İngilizce bilmiyor.

Biraz da romantizm: Taipei’de Tayvan’ın modern yüzünü görüp, romantik bir destinasyon için Sun Moon Lake Gölü’ne gidebilir ya da macera için dev kanyonlarla bezenmiş Taroko Milli Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz. Yüzölçümü Konya kadar olduğu için ülkede bir şehirden diğer bir şehre geçmenin ne kadar kolay olduğunu tahmin edersiniz.

Direkt uçuş var: THY’nin her gün İstanbul-Taipei uçuşu olduğunu göz önünde bulundurursak farklı yerler görmek isteyenler için Tayvan’ın ideal bir destinasyon olduğunu söyleyebilirim.

İklime dikkat: Tayvan’da mevsimler Türkiye’dekinden farklı. Çünkü ülkede sub-tropikal iklim türü görülüyor. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 25-33 derece arasında… Kış aylarında ise sıcaklıklar 10-15 dereceye kadar düşüyor. İlkbahar ve sonbahar neredeyse yaşanmıyor. Mesela kış ayından yaza geçerken mevsim geçişleri daha hızlı görülüyor. Mayıs ayında ‘Erik Yağmurları’ başlıyor. Haziran ile eylül arasında oldukça sıcak ve nemli bir hava hakim oluyor.


Kişi başına düşen milli gelir yüksek olsa da Tayvanlılar mütevazı bir yaşam sürüyor.

Tayvan’da Tayvan doları geçer: Tayvan’da Tayvan doları kullanılıyor. Bir Tayvan doları 0.1205 TL’ye denk geliyor. Tayvan’da çoğu yerde kredi kartı geçiyor hatta pazarlarda bile.. Ancak taksiler için bir miktar Tayvan doları bozdurmakta fayda var. Bunun için Tayvan’a ilk indiğinizde pasaport kontrolünü geçtikten sonra döviz bürolarını göreceksiniz. En avantajlı yerin havalimanı olduğu belirtiliyor. Otellerde ya da Tayvan içinde komisyonların daha fazla olduğu söyleniyor.

Taksiciler İngilizce bilmiyor: Tayvan’da Mandarin Çincesi konuşuluyor. Büyükşehirler dışında İngilizce bilen Tayvanlıya rastlamak zor. İnsanlara bir şey sormak için yaklaşıp ‘sorry’ dediğinizde bile sizi anlamadıkları için duymuyorlar. Özellikle taksiciler İngilizce bilmiyor. Bu nedenle gitmek istediğiniz yerin adresini oteldeki görevlilere Çince olarak yazdırmayı unutmayın. Aksi taktirde zorlanabilirsiniz.

Tayvan’a vize almak çok kolay: Tayvan vizesi almak çok kolay. Gitmeden önce bir fotoğrafla başvurup internet üzerinden birkaç gün içinde e-vize alabiliyorsunuz. Pasaport girişinde ise sıkı bir kontrol sizi bekliyor. İş için bile gitseniz kaç gün kalacağınızı, hangi otelde konaklayacağınızı soruyorlar. Vizenin çıktısını göstermenizi istiyorlar. Giriş ve çıkışlarda parmak izi kontrolü olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

NUMARALARA DİKKAT
Tayvan batıl inanışlara sahip bir ülke… Tayvanlılar bazı numaraların uğursuz olduklarını düşünür. Bu nedenle oteller de dahil pek çok yerde asansöre bindiğinizde numaraların atlayarak ilerlediğini ve uğursuz kabul edilen katların olmadığını görürsünüz. Tayvan’da sevmek için bir çocuğun başını okşamak hoş karşılanmaz. Bir nevi hakaret olarak algılanır. Tayvan’da bir kişiye saat, ayakkabı, şemsiye ve kesici nesneler hediye etmek de Çincede olumsuz çağrışımlara neden olur. Bir de Tayvan’da güzel dostluklar kurmak istiyorsanız konuşurken iki elinizi birleştirip sık sık başınızla aşağıya doğru eğilmekte fayda var. Tayvanlılar bunu bir saygı ifadesi olarak kabul ederler.

Asya’nın tatil adası:Tayvan - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

Ethem Menderes’in Tayvan Ziyareti  Adnan Menderes’in Tayvan Ziyareti Tayvan’da fabrika bir anda alev aldı: 7 ölü Panama Tayvan’la diplomatik ilişkisini kesti Korkutan kaza Taipei Seferini yapacak olan THY uçağının kuyruğu yırtıldı Tayvan’da İnternet Kullanımı Yüzde 82,3’e Yükseldi İngiltere ve Tayvan enerji ticareti bağlantılarını güçlendirecek 2018 yılı Tayvan Bursu başvuruları başlamıştır!

FACEBOOK'TA BİZ

Tayvan’da yaşayan Türklerin Portalına Hoşgeldiniz. www.tayvan.org

Tayvan - Tüm Hakları Saklıdır

%d blogcu bunu beğendi: